Allgemein

Çikolata bizi gerçekten mutlu ediyormu?

Kalb kırıklıkları, moral bozuklukları veya sadece zor bir gün mü geçiriyorsunuz? ‘Çikolata mutlu eder’ sözcüğünün arkasına sığınıp kendimizi çikolata ile teselli edebiliyoruz.

Peki Çikolatanın içeriği bizi gerçekten mutlu ediyor mu? Bu yazıda bu sorunun cevabının peşine düştüm. 
Bir çikolata canavarı olarak bu konuyu ele almayı görev bilirim 😀

Çikolatanın içerisinde mutlu eden maddeler bulunduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. 

Ve bu bilgi doğrudur: Beynimizi ve hormonlar sayesinde, duygularımızı da etkileyebilecek maddeler olmasına rağmen, bu maddelerin hiçbiri mutlu etmeye yaramıyor.

Gelin nedenlerini inceleyelim:

Mutluluk hormonu olarak bilinen fenetilamin neredeyse tüm gıdalarda, ama özellikle peynir, et ürünleri, domates, ıspanak ve daha pek çok besinde düşük konsantrasyonlarda bulunur. Çikolatada az miktarda bulunan bu madde kan dolaşımına girer girmez enzimler tarafından parçalanır. Bu nedenle bu hormonun gıda üzerinden alındığı takdirde organizmayı etkileyemeyeceğini savunan araştırmalar mevcut. Bununla birlikte, kakao çekirdeklerinin içerdiği konsantrasyon kavurma sırasında daha da azalır.

Tüm bunlara rağmen çikolatadaki fenetilaminin %100 sentezlenerek mutlu edebileceğini varsayarsak, farkedilebilcek miktarda alabilmek için oralama 100 bar çikolata yemeliyiz.

Anandamide esrarda bulunan ve bağımlılık yapan etkiye sahip bir maddedir, fakat bu da çikolatada eser miktarda bulunduğu için bağımlı yapıcı özelliği taşımaz.

Serotonin, vücudun kendi ürettiği ve çikolatada da bulunan mutlu hissettiren bir maddedir. Gıdalarda bulunan Seratonin kana karışsada, beyine giremez. Bunun için kan ve beyin arasında maddelerin geçişine müsaade etmesi gereken adeta bir filtre mevcut; kandaki serotonin de süzülen maddelerden biridir, dolayısıyla mutlu etme özelliği işleme geçemez.

Kafein, kakao bitkisinin kendini yırtıcı hayvanlara karşı korumak için üretmiş olduğu bir nörotoksindir. İnsanlarda, düşük dozlarda kafein, kalp ve dolaşım üzerinde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Ancak, ruhhalimizi etkilemez ve mutluluk sağlamaz. Aksi halde bir fincan kahvenin bir bar çikolatadan çok daha fazla kafein içerdiğinden, çok daha fazla mutlu etmesi gerekir.


Peki çikolata bizi neden ve nasıl mutlu edebilir?

Tüm bunlara rağmen çikolata mutlu edebiliyor. Ancak, bu sadece çikolata yiyen kişinin çikolatayı sevmesiyle ve bu yüzden tüketmekten zevk almasıyla alakalı.

Bununla birlikte çikolata özel günlerde tüketildiği takdirde bir beslenme alışkanlığı edinilir ve dolayısıyla örneğin bir teselli veya bir ödül olarak görülür. Böylece, duygusal beslenmede önem kazanan çikolata tüketimi, beyinde mutluluk ile bağdaştırılır.

Herzaman dediğim gibi: herşey beynimizde başlar. Bu durumda can sıkıntısı, moralbozukluğu yaşandığında çikolata aranır ki, beyindeki “ödül sistemi” tepki göstersin ve haberci madde dopamin salınsın. Yani demem o ki; aynı mutluluğu ve teselliyi brokoli de de bulabiliriz lahana da da, mühim olan beynimizde bağlantıları o yönde yapmak.

Çikolata yemenin mutluluğu bu nedenle çikolatanın içeriğinden değil, beyinde üretilen dopaminin kendisidir.

Peki, hiç Çikolata yememeli miyiz?

Tabi ki yiyeceğiz. Kakao’nun faydalarını sayıp şimdi sizi sıkmıyım ama arada sırada kahvemizin yanında bir kare %80 veya daha yüksek kakao oranında çikolata tüketmekte sakınca görmüyorum.

Bu durumda dikkat etmemiz ve önemsememiz gereken husus, çikolata tercih etme sebebimizi öğrenmek. Kendimizi teselli etmek, yazıda öğrendiğimiz gibi ‘mutlu’ etmediği halde iyi hissettirdiğine inandığımız için değil, tadını sevdiğimizden arada bir kendimizi şımartmak adına tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s