Allgemein

Omega 3 & Omega 6 – Organizmada antagonistler

Beynimizin kurumaddesinin üç’de ikisinin yağdan oluştuğunu biliyor muydunuz? Bu yağın %25’i bile sırf Omega 3 yağ asidi grubundan olan DHA’dan oluşur.

Omega 3 insan için esansyel, yani vücudumuz tarafından üretilemeyen ve bu yüzden gıda üzerinden tüketilmesi gereken doymamış yağ asitlerine denir. 

2007 yılında ‘Neurology’ dergisinde yayınlanan, 3000 65 yaş ve üzeri katılımcılar 4 yıl boyunca gözetildi. Bu süre içerisinde 280 katılımcı demans hastalığına yakandı (birçoğu Alzheimer). Deneyde beslenmeyle arasındaki ilişki araştırılmış ve özellikle, Omega 3 oranı yüksek olduğundan, balık tüketimi incelenmiştir. Sonuç olarak balık tüketmeyen katılımcıların demans olma riski %37 arttığı ve hergün balık tüketenlerin %44 düştüğü açıklanmıştır.

Toplamında (diğer yağları dikkate almadan) düzenli olarak omega 3 asit değeri yüksek olan yağları tüketenlerin demans hastalığı riski %60 düşer.

Dengesi neden önemli?

Aynı araştırma şunu gösterdi: Düzenli olarak Omega 6 tüketip Omega 3 ile dengelemeyenlerin bunama hastalıklarına yakalanma riski iki katı artar. Enteresan olan gerçek şu ki, Omega 6 Omega 3 ile tüketildiğinde Omega 3 Omega 6 nın verebileceği hasarların önüne geçer. Omega 6 ‘sağlıksız’ olarak bilinir çünkü iltihap, pıhtı ve ağrı yapıcıdır. Maalesef günümüzde Omega 6 tüketimi çok fazladır. Bitkisel tüm yağlar Omega 6 yağ asitleri içerir. Atalarımız Omega 3 ile Omega 6 dengesini aynı, yani 1:1, beslenirken, günümüzde 1:10 – 1:25 dengesinde tüketiliyor. Oysa genetiğimiz değişmediği için hala optimal denge 1:1’dir.

Omega 3 nedir?

Esansiyel doymamış yağ asitleri olan Omega 3 üç gruba ayrılır:

 • EPA (Eikosapentaenoik Asit)
 • DHA (Dokozahekzaenoik Asit)
 • ALA (Alfa Linoleik Asit)

Kısaca bunların görevlerinden ve özelliklerinden bahsedeyim:

EPA dokular arasında sinyal arıcı olarak kullanılır. Bu sebepten eksikliği kronik inflamasyona yol açarak birçok bedensel ve zihinsel rahatsızlıklara davetiye çıkarır.

DHA‘yı dokuların yapıcısı olarak tanımlayabiliriz. Sinir hücrelerin duvarlarında DHA kullanılması sebebiyle beyin sağlığımız için oldukça önemlı bir konuma sahip.

EPA ve DHA yağlı, dolayısıyla soğuk su balıklarda oldukça yüksek miktarda bulunur.

ALA ise diğer iki yağ asitlerine göre daha az etkili bir maddedir. Bitkisel besinlerde bulunan ALA, DHA ve EPA’nın yetersiz tüketilmesi sonucuyla devreye girer. Bir nevi yedek mekanizma gibi vücudumuz ALA yağ asitlerini EPA ve DHA’ya dönüştürebilir, fakat bu dönüşüm fazla verimli olmaz.

Omega 3’ün faydaları

 • Beyin dostu
 • Kalp hastalıkları riskini düşürür
 • Otoimmün hastalıklarından korur
 • Depresyon riskini düşürür
 • İnflamasyona karşı etkili
 • Uyku düzenine yardımcı
 • Metabolik aktiviteyi hızlandırır

Omega 3 kilo aldırır mı?

Birçok danışanım Omega 3 takviyesini tavsiye ettiğimde kilo alımına sebep olabileceğinden endişeleniyor. Halbuki bu da yanlış bilinen bilgilerden. Omega 3 şekerden yağ yapan enzimleri engelleyerek yağ depolanmasını azaltır. Dolayısıyla Omega 3 alımı kilo vermeyi kolaylaştırır. Omega 3 yağ asitleri yağ yakımını kolaylaştırdığı gibi, insülin ve kan şekerini düşük tutarak uzun süre tokluk hissi verir.

Omega 3’ün hücrelerdeki metabolik aktiviteyi hızlandırdığı için bunun eksikliği metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımına dahi sebep olabiliyor.

Omega 6 yağ asitleri yüksek yağlar

 • Aspir yağı
 • Ayçiçek yağı
 • Mısır yağı
 • Pamuk yağı
 • Susam yağı
 • Yerfıstığı yağı
 • Soya yağı
 • Kanola yağı
 • Ceviz yağı

Omega 3 yağ asitleri yüksek yağlar

 • Bezir yağı (Keten tohumu yağı) (ALA)
 • Balık (EPA ve DHA)

Benim tavsiyelerim

Gün içerisinde ister istemez hepimiz Omega 6 tüketiyoruz. Yağ asitlerinin 100%ü Omega 3 olan tek besin balık, yani balık yağı olduğu için, bu dengesizliği düzeltmek için harika bir besin temsil eder. Bu yüzden herkese haftada en az iki defa balık tüketimini tavsiye ederim. Üstelik araştırmalar haftada iki öğün balık yemenin Alzheimer riskini %59 düşürdüğünü gösterir. 

Çok verimli olmasa da bunun yanı sıra keten tohumunu salatalarınıza ve yoğurtlarınıza ekleyerek ve ya sayfamda tarifini bulabileceğiniz keten tohumunu tüketerek ALA şeklinde Omega 3 alımını arttırabilirsiniz.

Ne yazık ki bir çoğumuz besin yoluyla yeterince Omega 3 alamiyor ve bu yüzden Omega 3 takviyesine ihtiyaç duyuyoruz.

Peki Omega 3 takviyesini seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Takviye için ürün seçerken ürünün Omega 3 yağ asitleri miktarını incelemelisiniz. EPA ve DHA en az 300mg olmasına dikkat edin. Bir diğer faktör ise yağın kaynağı. En kaliteli yağ asitleri balık yağından kazanılmıştır. Bitkisel ürünler birçok kimyasal işlem gördüğü için eleme sebebi olabilir.

Umarım kafa karıştıran birkaç sorunuza açıklık getirebilmişimdir.

Fikir ve yorumlarınıza açığım.

Sağlıcakla kalın 

“Omega 3 & Omega 6 – Organizmada antagonistler” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s