Allgemein

Zeytin ve ürünlerinin faydaları

En sağlıklı meyve zeytin, en sağlıklı meyve suyu da zeytinyağıdır. Doğanın insanlara bahşettiği zeytin ve zeytinyağı, anne sütü gibi değerlidir.

Zeytin ve zeytinyağının binlerce yıl hem besin, hem tıbbi hem de güzellik ürünü olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Kuran’ı Kerim’de üzerine yemin edilmiş kıymetli bir bitki olan zeytin, günümüzde barışı ve bereketi simgeler. Bunun yanı sıra ‘Zeytinyağını yiyin ve onu (bedeninize) sürün. Çünkü o mübarektir’ Hadisi aktarılmaktadır.

Şimdi gelelim zeytin ve zeytin ürünlerinin faydalarına.

Zeytin

Zeytin ağacının meyvesi önemli miktarda protein, yağ, A, C, E vitaminleri, kalsiyum, fosfor, kükürt, klor, magnezyum içerir. Üstelik sodyum, potasyum, demir, ve iyot gibi mineral bakımından zengindir.

Şeker hastalığına iyi geldiği bilinir ve bunun dışında kalp ve damar sağlığını olumlu yönde etkiler. 

Zeytin, kandaki fazla kolesterolü giderir, antioksidan etkisi ile hücreleri korur, miyokard enfarktüsü veya derin damar trombozu ile sonuçlanabilecek kan pıhtısı oluşumunu engeller.

Zeytin, özellikle oksidatif stres ve kronik viral hastalıklar sırasında sağlıklı bir bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynamaktadır. Üstelik kalbi korumak için yararlı özelliklere sahip olan oleik asidi içerir. Tüm bunların yanı sıra oksidatif stresi azaltan doğal bir kimyasal olan polifenoller içerir. Böylece günlük porsiyon bir zeytin yiyerek hafızanızı %25’e varan oranda geliştirmeye yardımcı olabilir.

Zeytinyağı

Sağlık iksiridir zeytinyağı, ama soğuk sıkma olması şartıyla. Çünkü sadece bu şekilde üretim aşamasında içindeki değerli besin maddeleri zarar görmemiş oluyor.

Zeytinyağını böyle sağlıklı kılan oleik asittir: antioksidan etkisi ile enflamasyonu önler, kalp sağlığını korur ve kanserle karşı koruyucudur. Zeytinin vatanında yaşıyoruz ama bu şifalı yağın farkında değiliz. Maalesef zeytinyağımız varken çiçek yağı veya mısır özü yağı tüketebiliyoruz.

Zeytinin ve zeytinyağının doğal bir antioksidan ve E Vitamini sayesinde yaşlanmayı yavaşlatan bir meyve olduğu kanıtlanmıştır.

Bunların yanı sıra en önemli etkilerinden biri ise nemlendirici özelliği. Cildin nem ve yağ dengesini sağlamak amaçlı, çokça para harcanarak satın alınan kremlere çok iyi ve doğal bir alternatiftir zeytinyağı.

Zeytinyağlarını insan sağlığında ve özellikle kalp ve damar hastalıklarından korunmada etkili olması, tekli, doymamış bir yağ asıtı birleşimindendir. Kandaki HLD dediğimiz iyi huylu kolesterol düzeyini arttırır ve LDL yi düsürmekte etkilidir.

Zeytin ve Zeytinyağının faydalarını kısaca özetlemek gerekirse:

Kalp-Damar Sağlığı: LDL’yi azaltırken, HDL’yi artırır

Kansere karşı korur:  içerdiği squalene maddesi, vücuttaki oksijeni arttırarak kanser, tümör, romatizmaya karşı vücudun savunma sistemini kuvvetlendirir

Cilt sağlığı ve saç bakımı: çok etkili bir antioksidandır. Oleiprine, A, D, E, K vitaminleri ve squalen maddesi cildi korur

Anne ve Bebek Sağlığı: kemiklerin güçlenmesini ve sinir sisteminin gelişimini desteklediği için,  Anne karnında ve doğumdan sonra hamile ve emziren annelere çok yararlıdır

-Karaciğer: çok etkili bir antioksidan olma özelliği ile toksinlerin karaciğere vereceği zararı azaltır

Mide: Mide asitini azaltmasıyla, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklara karşı koruma sağlar. Üstelik hazmı kolaylaştırarak iyi emilim sağlar.

Sindirim Sistemi: Bağırsak hareketlerini arttırır ve sindirimi kolaylaştırır. Basur ve kabızlık sorunlarının çözümünde oldukça etkilidir.

Zeytinağacı yapraği

Zeytin ağacının sadece meyvesi değil yaprağı da şifalıdır. Zeytin yaprağı…

Zararlı bakterileri, virüsleri ve mantarları yok eden, enfeksiyonlarla savaş açan güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

Üstelik kan şekerini olumlu etkilediğinden, Tip 2 diyabet hastalarını tedavi etmekte bitkisel takviyelerin başında zeytin yaprağı ekstresi gelir. 

Sözün özü: Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes zeytinyağından, zeytin yaprağı ekstresinden faydalanabilir ve faydalanmalı da.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s