Allgemein

Mutluluk ve beslenme

Yediklerimiz sadece vücudumuzu değil aynı zamanda ruhumuzu da etkiler. Alternatif tıp yöntemleri de bu görüşü uzun süredir desteklemektedir. Öte yandan, modern tıp dalında uzmanların görüşü değişmekte.

Daha birkaç yıl önce saçma olduğu düşünülen konuyu sormaya ve araştırmaya başladılar: Sağlıksız bir beslenme düzeni mutsuzluğa – hatta en kötü durumda depresyona yol açabilir mi?

Koşullar arasında bir bağlantı olduğu görüyoruz: Obez insanların depresyon riski daha yüksektir. Arkasında, dış görünüşden memnun olmamaktan daha da derin açıklamalar mevcuttur.

Bilim adamları, gıdanın ruh halindeki etkilerini açıklamak için bugün en az dört farklı iz izliyor ve muhtemelen hepsi bir rol oynuyor. Besinlerde doğrudan beyne etki eden maddeler bulunur. Doğrudan beynimize sinyal gönderen karmaşık bir sinir ağı ile sarılmış sindirim sistemine sahibiz. Havayı bozabilecek ve doğrudan yemeğe doğrudan tepki veren bağışıklık sistemi var. Ve son olarak, yediklerimiz duygusal durumumuz ve moralimizden sorumlu olabilir.

Şimdiye kadar Psikiyatristler hiçbir zaman problemlerin derinine inmek için vücudun boynun altında kısmına bakmamışlardır. Ama belki de gelecekte psikiyatrik problemleri beyinden ziyade, sindirim kanalında tedavi edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s