Allgemein

Kabızlık

Kabızlık probleminin son derece ciddi sağlık sorunlarını da ardından getirebileceğinin farkında mısınız? 

Kabızlık, günümüzde oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Kabızlığın sebebi yediklerimiz, yaşam tarzımız, kullandığımız ilaçlar gibi birçok faktör olabilir. Neyse ki kabızlığı tedavi edebilecek ve önleyebilecek birçok doğal yöntemi vardır. Kabızlığa ne iyi gelir? Kabızlık nasıl geçer? sorularını sizler için özetledim. İşte kendi evinizde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerle kabızlığa anında çözüm önerileri…

Kabızlık sağlığınızın yanı sıra yaşam kaliteniz üzerinde de olumsuz etkilere sahiptir. Zor tuvalete çıkma, karın şişmesi, sert ve kuru dışkı, karın ağrıları gibi yan etkileri de beraberinde getirmekte. Dahası: Kabızlık bağırsak fonksiyonlarının düzgün çalışamaması ve sağlıksız beslenme sebebiyle oluşur. Eğer sıkça kabızlıktan mağdur sanız, çözümler ilginizi çekecektir diye düşünüyorum.  İşte yapabilecekleriniz…

Aslında organizmamız günde en az bir defa boşaltım yapmak üzere tasarlanmıştır. Iki-üç günde bir, hatta haftada bir tuvalete çıkabilen ve bu sebepten karın ağrısı, şişlik, gaz ve rahatsızlık çeken bir çok insan var… Maalesef bu durum nadiren dile getirilen bir sorun temsil eder.

Kabızlık deyip geçmeyin!

Kronik kabızlık ile kolon kanseri arasında ciddi bir bağlantıya işaret eden çalışmalar mevcut.

Peki, ne oldu da kabızlık bu kadar arttı? Cevap çok basit: Yetersiz lif tüketimi ve yetersiz probiyotik. Beslenmemiz sebzelerden ve yeşilliklerden çok fakir. Bağırsaklarımızın etkin şekilde çalışması için kaçınılmaz olan dost bakterilerden yoksun.

Kabızlık kendi başına bir hastalık olmamasına rağmen, bu sorunu hafife almamalıyız. Sık sık kabızlık veya tuvalete çıkarken zorlanma bir sağlık sorununun belirtisi olabileceğini ve pek çok hastalığa da davetiye çıkardığını unutmamalıyız.

İlaçlarının çoğu vücuttaki suyu kalın bağırsaklara çekerek etki eder. Bu da susuz kalmanıza, vücudunuzdaki elektrolit dengesinin bozulmasına neden olarak, başka şikayetlere yol açabilir. Bunun yanı sıra bu ilaçların böbrek sorunları, hatta böbrek yetmezliği riskini arttırdığını gösteren araştırmalar var.

Bir diğer ilaç grubu bağırsak hareketlerini stimule ederek etki eder.  Bağırsak hareketlerini artıran bu etken maddeleri ayda yılda bir kullanmakta bir sakınca olmayabilir, ama tuvalete çıkabilmek için devamlı bunları alırsanız, ciddi sorunlarla karşılaşabileceğinizi göz ardı etmeyin. Vücut buna alışır ve bir süre sonra bağırsak duvarı kendi kendine kasılma yeteneğini kaybetmeye başlar. Aman dikkat!

Peki, ne yapmalı?

Kulağa çok basit gelmesine rağmen, kabızlık ve bağırsak sorunlarında en önemli faktörlerden biri su tüketimi. Yeterince su içtiğinizden emin olun. Kabızlığın en önemli nedenlerinden biri yetersiz miktarda su içmektir. 

Kronik kabızlıktan şikayetciyseniz eğer, ilk yapmanız gereken beslenmenizden gluteni tamamen çıkarmak olmalı.  Vücudunuz tarafından sindirilemeyen bu protein karmaşası bağırsak duvarına yapışarak zarar verir.

Bol lifli beslenmeliyiz. Başta Yer elması, Brokoli, Kabak, Brüksel lahanası, Keten tohumu, Kuru bakliyat, Enginar, Badem ve Bamya güzel lif kaynaklarıdır.

Bunun yanı sıra muhakkak suretle rafine şekerden uzak durmalısınız. Çayınıza, kahvenize katıyorsanız, kabızlığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Kabızlık probleminin perde arkasında tiroid bezinin az çalışması yatabilir. Kilo vermede zorlanma, yorgunluk, ciltte kuruluk, uykuya meyil, üşüme gibi problemler de bu sorunun belirtilerindendir. Bu durumda tiroid fonksiyonlarına bakılması gereklidir.

Düzenli egzersiz yaparak bağırsaklarımızın çalışmasına yardımcı olabiliriz. Günde yarım saat yürümek bile sorunu çözmeye yeterli olabilir.

Magnezyum eksikliğide kabızlığa neden olabilir. Kabızlığın nedeni Magnezyum eksiliği ise eğer, Magnezyum zengini bir beslenme ve gerekirse magnezyum takviyesi ile desteklenmeli.

Pek çok ilacın yan etkilerinde kabızlık yer alır. Listenin en üst sıralarında ağrı kesiciler, antidepresanlar ve antibiyotikler bulunur.

Düzenli çalışan bağırsaklar için düzenli pro- ve prebiyotik tüketimi şart. Beslenmenizin başköşesinde lif zengini mevsiminde sebzeler ve ev yoğurdu, ev kefiri, ev turşusu gibi besinler yer almalı. Bağırsak floranız ne kadar sağlıklı olursa tuvalet ziyaretleriniz de o kadar düzenli, bağışıklık sisteminiz de o kadar güçlü olur.

Bunlara ek yapabilecekleriniz arasında sabah uyanır uyanmaz 2-3 yemek kaşığı sızma zeytinyağı içmek. Zaten sadece kabızlık problemi çekenlere değil, sağlıklı olmak adına herkese aç karınla sızma zeytinyağı içmenizi öneriyorum.

Sağlıcakla kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s