Allgemein

Ramazanda beslenme

Ramazan ayında oruç tutmak bir ibadet olduğu kadar beslenme disiplini ve nefsi terbiyedir. Fakat tüm günü aç geçirdikten sonra iftarda baklavaları, börekleri ve tatlıları bir ödül olarak görmeyin. Bu hareket ibadetin özüne ters düşmekle kalmaz, sağlığınız için de son derece zararlı bir davranıştır. Neden? Çünkü saatlerce bir şey yemeden, içmeden durup sonra bir anda sisteme yüklenirseniz bedeninize sağlıktan çok zarar verirsiniz, hatta canınızı tehlikeye atarsınız. Ramazan ayında en çok kalp krizi vakaları ne zaman biliyor musunuz? Evet, İftar dan sonra…

İbadet ve sevabı bir yana bırakalım, sağlığımız için de adeta bir detoks imkanı sunan İslam dininin bu sorumluluğunu tam tersine çevirip, bizler için zararlı bir hale getirebiliyoruz maalesef. Oysa ki, oruç tutmanın, aç kalmanın, evet hatta bir süre susuz kalmanın bile sağlığımıza faydalıdır.

Bu mübarek ayın şifa olması için bir kaç tavsiye de bulunmak istiyorum:

Iftarı ikiye bölün

Abartılı ve ağır iftar sofralarından kaçınmak önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ama en az bunun kadar önemli bir şey daha var: İftarı ikiye bölmek. İftarınızı çorbayla açtıktan sonra, durun ve ara verin, sindirim sisteminize zaman verin. Mesela çorbanızı için ve ardindan namazınızı kılın. Ana yemeğinizi de namazınızı kıldıktan sonra yiyin. Böylelikle hem sisteminize bir anda yüklenmemiş olursunuz, hem de mideden beyne tokluk sinyalinin iletilmesi için zaman tanımış olursunuz.

İftarda ne yemeliyiz?

İftar soframızda olmazsa olmazımız çorba olmalıdır. Geleneksel olarak da zaten iftar, çorbayla açılır. Kemik suyuna yapılmış ve ya sebze çorbası iyi ve hafif bir seçenektir. Sağlığımız için kolajen zengini paça çorbası veya işkembe çorbası da güzel tercih olacaktır.

Çorbanızı içtiniz, mola verdiniz ve ardından ana yemeğinizi yediniz. İftar sofrasından hafif, kan şekeriniz dengeli bir şekilde kalkın. İftardan sonra da hareket etmeniz en doğrusu olacaktır. Mesela temiz havada yürüyüş yapmak sağlığınız açısından çok faydalı olacaktır. Teravih namazını kılmanız da, iftardan sonra hemen yatmamanızı ve hareket etmenizi sağlar.

Sahur yapın

Bir çok kişi aynı hataya düşüyor ve uyumadan önce bir şeyler yiyip, sahura kalkmıyor. Neredeyse günün 20 saati aç kalıp, sadece birkaç saat yemek yiyenler, genelde bu bu birkaç saat içinde çok fazla yiyorlar! Peki sahur niye var? Vücudunuza aniden yüklenmemek, sağlığınızı riske atmamak ve ertesi günü daha rahat geçirmek için sahuru es geçmemenizde fayda var.

Tabii sahurda ne yediğiniz de çok önemli. Maalesef sahurda hamur işi çok tüketilir. Börekler, çörekler yapılır, hiçbiri yoksa bol bol pide yenir. Bunlar kan şekerinizin fırlamasına neden olur. Börekle, çörekle sahur yapıyorsanız sağlıklı oruç tutmanız mümkün olmaz ve dolayısıyla gün boyu açlık yaşarsınız. Üstelik sahurda ne kadar çok karbonhidrat tüketirseniz, ertesi gün o kadar çok susayacağınızı da unutmayın. Bir molekül karbonhidrat, 190 molekül su tutar. Bu da kaba hesapla 1gr karbonhidrata 4gr suya tekabül eder.

Mesela uzun saatler boyunca tok tutacak bir sahur yemeği için tereyağına iki yumurta kırın. Yanına bol yağlı bir parça peynir, üzerine bol sızma zeytinyağı gezdirilmiş zeytin yiyin. Şöyle güzel bir mevsim salatası da hazırlayabilirsiniz. Yumurtayı dilerseniz kabak ile mücver yapabilirsiniz, mantarlı yapabilirsiniz vb bir çok seçeneğiniz var, sıkılacağınızı düşünmüyorum.

Su tüketimi

İftardan sahura kadar uyanık kalabilme imkanınız varsa kalın ve bu süreçte bolca su tüketin. Yapılan en büyük hatalardan biri bir defada çok fazla su içmektir, çünkü içtiğiniz bu su anında vücuttan atılır. Sahurda veya bu arada çay ve kahve tüketimine dikkat edin. Fazla içerseniz gündüz çok susarsınız. Çünkü çay ve kahve diüretik etkisiyle vücuttan su atılmasına neden olur. Eğer mutlaka içecekseniz, susuz kalmamak için her çayın yanında bir büyük bardak su için.  

Hayırlı ve şifalı Ramazanınız olsun 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s