Allgemein

Kolesterol

Yıllardır suçlu olarak bilinen kolesterol hakkındaki gerçekleri açıklamak ve kolesterol ilaçlarının tehlikeli yan etkilerinden bahsetmek istiyorum bu yazıda.

Kolestrol dediğimiz aslında enflamasyon olan bölgelere adeta vücudumuzun itfaiyesi gibi, tamir için yollanan bir maddedir. Kolesterolün günah keçisi ilan edilmesi eskilere dayanıyor. Hatta o zamanlar kolesterolün sadece besinlerle alındığı düşünülüyordu ve çoğunluğunun aslında vücudumuzda üretildiği bilinmiyordu. Artık, vücutta dolaşan kolesterolün yüzde 70’inin karaciğerimiz tarafından üretildiğini biliyoruz.

Bu işte bir terslik var

Kolesterolün damarları tıkadığı teorisi 1950’lerin sonlarına dayanıyor. Et, yumurta, tereyağı gibi kolesterol zengini gıdaların damarları tıkadığına inanılıyordu ve buna hala inananlar var. Peki, nasıl oluyor da kalp-damar hastalıkları 1960’lar ve 1970’larda bir anda çoğalıyor?

Cevap çok basit aslında: İnsanlar tarih boyunca tükettikleri değerli besin kaynaklarından uzaklaşarak, zamanında daha sağlıklı olduğu iddia edilen yapısı değiştirilmiş yağlara, margarinlere yöneldi; bunun yanı sıra bolca ekmek, makarna gibi basit karbonhidratlar tüketmeye başladılar. Yetmezmiş gibi bir de 1970’lerde kolesterolü düşürmek için geliştirilen statin grubu ilaçların çıkması ile durum iyice vahim bir hal aldı. Bu durumda tabi ki toplum sağlığına yansıyor.

2013 de British Medical Journal’da yayınlanan bir çalışma doymuş yağlarla kalp krizi arasında bir ilişki olduğunu kanıtlayan herhangi bir araştırma olmadığını açıklayan bir yazı paylaştı. Üstelik aynı çalışma kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan hastaların üçte ikisinin kolesterol değerlerinin ‘normal’ olduğuna dikkat çekiyor. Kolesterol sebebiyle daha sağlıklı diye pazarlanan yağı azaltılmış besinler genelde şeker ile tatlandırıldığını unutmayın.

Peki, olası bir kalp krizini önlemek için kullandığınız kolestrol düşürücü ilaçların koruyucu bir etkisi olmadığı gibi, bir de ciddi yan etkileri olduğunu biliyor musunuz?

Statin grubu ilaçlar ve yan etkileri

Kolestrol düşürücü ilaçlar dediğim gibi statin grubu ilaçlardır. Söz konusu ilaçlar, kolesterol üretiminde rol oynayan enzimleri baskılayarak etki ederler.

Hiçbir yan etkisi yokmuş gibi lanse edilen ve mucizevi ilaçmış gibi pazarlanan, hatta önlem olarak koruyucu etkisi olması amaçlı kolesterolü yüksek olmayanlara bile reçete edilen kolesterol ilaçları yan etkilerine bir göz atalım isterseniz:

  1. Kas şikayetleri
  2. Glukoz toleransında bozulma -> Diyabet riskinin artması
  3. Hastalıklara davetiye çıkarıyorlar 
  4. Kanser riskini artırıyorlar 
  5. Unutkanlık, hatta bunamaya neden oluyorlar 
  6. Karaciğer işlevi bozukluğu
  7. Dispepsi, şişkinlik
  8. Baş ağrısı

Esas zehir nedir?

Özetle işlenmiş gıdalar, sigara, hareketsiz bir yaşam, insülin direnci ve diyabet. İşlenmiş ve birçok katkı maddesi barındıran gıdaların sağlıklı olamayacağının hepimiz farkındayız. Sigara ve hareketsiz bir yaşamın damarların üstündeki etkisi de aşikâr.

Kolestrol meselesine gelince…. Eğer bir besin grubundan korkacaksanız zannedildiği gibi etten, yumurtadan değil, yüksek kan şekerine, insülin direncine neden olan ve böylelikle Tip 2 Diyabete yol açan ekmek, börek, çörek, baklava, pide, pizza, makarnadan korkun.  Kalp- damar hastalıklarının insülin ve diyabetle bağlantılı olduğunu kanıtlayan birçok araştırma bulabilirsiniz mesela burada etiketlemiş olduğum çalışmayı veya buradakini okuyabilirsiniz.

Yani çözüm, yıllardır söylendiği ve lanse edildiği gibi, kolesterolü düşürmekte değil, insülin direnciyle, diyabetle savaştan geçiyor. Kolesterol bir hastalık olmadığı gibi bundan korkmanıza gerek yok. Kan şekeri, insülin seviyesinin ve trigliserit değerinizin yüksek olmasından korkun. Zeytinyağı ve tereyağını tüketmekten çekinmenize gerek yok. Her türlü tatlı, şeker ve hamur işinden kaçınmakta fayda var. İnsülin direnci ve diyabet, kalp damar hastalıklarının arkasında yatan en önemli sebeptir.

Sağlıcakla kalın 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s